KOCHAJĄCY RODZICU, STOSUJĄC TE ZASADY MASZ GWARANCJĘ , ŻE :
ANI TY , ANI DZIECKO NIE ZORIENTUJECIE SIĘ NAWET KIEDY ZNIKNĄ PROBLEMY Z CZYTANIEM I ROZUMIENIEM TEKSTU
- ZA KILKA LAT NIE BĘDZIESZ SIĘ MARTWIĆ , TYM , ŻE TWOJE DZIECKO „ZNIKA” NA WIELE GODZIN W PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH, „KRWAWYCH STRZELANKACH” ALBO ŹLE WYBIERA SOBIE PRZYJACIÓŁ NA DYSKOTEKACH LUB POD BUDKĄ Z PIWEM.
WSKAZÓWKI DO WSPÓLNEGO CZYTANIA :
1. Przejrzyjcie wspólnie z dzieckiem listę książek;
2. Wyszukajcie w Internecie lub w bibliotece podanych pozycji/ fotografie i ilustracje z książek , recenzje fachowców,
e-boki, filmy fabularne i rysunkowe na podstawie treści książek/;
3. Niech dziecko dokona wyboru, które chce przeczytać;
4. Napiszcie na kartce wybrane tytuły;
5. Polećcie dziecku, by z tym spisem udało się do biblioteki szkolnej a potem do gminnej , aby bibliotekarz zaznaczył na kartce , które pozycje są dostępne i wypożyczył jedną z nich.
6. Jeśli nie będzie szczególnie pożądanej przez dziecko lub obowiązkowej książki wyszukajcie jej w księgarni /również wysyłkowej/, u znajomych lub w Internecie / lepiej jak jest to książka z kolorowymi rysunkami/;
7. Zacznijcie głośno czytać dziecku a jeśli zobaczycie, że jest zainteresowane przerwijcie czytanie i polećcie, aby samo dokończyło czytać finał zdarzenia.
8. Powtarzajcie tak systematycznie skracając swój czytany tekst a wydłużając dziecka - stosownie do jego możliwości.
9. Jeśli będzie znużone pomagajcie mu doczytując trudniejsze fragmenty , aby nie dopuścić do zniechęcenia lub „straty pojmowania ciągłości treści”.
10. Często stosujcie pochwały i nagrody za włożony trud.
11. Po przeczytaniu „zamkniętej historii” porozmawiajcie z dzieckiem o jej treści. Niech opowie o swoich uczuciach, oceni zachowanie bohaterów, wyciągnie morał;
12. Staraj się stworzyć taki klimat tych chwil , który można określić: „miły”, „ciepły”, „tylko nasz”, „wspólny”, „ciekawy”, niech to nie będzie obowiązek ale przyjemność dla was obojga/ zarówno dziecka z mamą jak i dziecka z tatą/;
12. Starajcie się w ciągu dnia przy nadarzającej się sytuacji nawiązywać rozmowę związaną z treścią książki.
13. Sami pokażcie swoim dzieciom, że warto jest często sięgać po ciekawą relaksacyjną książkę i krzyżówkę, wyjaśniającą wątpliwości encyklopedię, słownik ortograficzny, gazetę czytając przy nim.
OPRACOWAŁA : Teresa Filar