Nawigacja

KALENDARZ SZKOLNY NA ROK 2024/25 Ubezpieczenie Szkolne 2024/25 REGULAMIN FUNKCJONOWANIA MONITORINGU WIZYJNEGO  W ZESPOLNE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W RADOSTOWIE ŚREDNIM                                                                       POMOC PSYCH.-PED. ZASADY KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW ZASADY PŁATNOŚCI ZA ZNISZCZONE PODRĘCZNIKI TERMINY ZEBRAŃ ŚWIETLICA WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW DOT. WSPÓLNEGO CZYTANIA POLECANE STRONY INTERNETOWE JAK ZAŁOŻYĆ KONTROLĘ RODZICIELSKĄ NA KOMPUTERZE? DOPALACZE PORADY DLA RODZICÓW RECEPTA NA PRYMUSA GODZINY KONSULTACJI NAUCZYCIELI Z RODZICAMI 2024/25

POLITYKA PRYWATNOŚCI

POMOC PSYCH.-PED.

Procedura_organizacji_PPP_od_2019r..pdf

 

PROCEDURA ORGANIZOWANIA I UDZIELANIA POMOCY PSYCH.-PEDAGOGICZNEJ

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radostowie Średnim 2023-2024

 

 

 

 

PROCEDURA ORGANIZOWANIA I UDZIELANIA

POMOCY PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ 

W ZESPOLE SZKOLNO- PRZEDSZKOLNYM

W RADOSTOWIE ŚREDNIM

Podstawa prawna

 

  • art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59).
  • art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943,z późn. zm.).
  • Rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
  • Rozporządzenia MEN z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
  •  
  • Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
  •  
  • Rozporządzenie MEN z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

      § 1

  1. W Zespole Szkolno - Przedszkolny w Radostowie Średnim organizuje się pomoc psychologiczno -pedagogiczną. Pomoc udzielana jest uczniom, rodzicom i nauczycielom.                                 

 

                                                                               § 2

 

  1. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole i placówce  polega na rozpoznaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w szkole i placówce, w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz w środowisku społecznym.

 

  1. Potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno -pedagogiczną  w szkole wynika w szczególności :

1)  z niepełnosprawności,

2)  z niedostosowania społecznego,

3)  z zagrożenia niedostosowaniem społecznym,

4) z zaburzeń zachowania lub emocji,

5) ze szczególnych uzdolnień,

6) ze specyficznych trudności w uczeniu się,

7) z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych,

8) z choroby przewlekłej;

9) z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych,

10) z niepowodzeń edukacyjnych,

11) z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi,

12) z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

 

  1. Pomoc psychologiczno- pedagogiczna udzielana w szkole i placówce rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej uczniom.

§ 3

 

  1. Korzystanie z pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole i placówce  jest dobrowolne i nieodpłatne, wymaga zgody rodziców/opiekunów prawnych dziecka.

 

  1. Zajęcia rewalidacyjne oraz rewalidacyjno- wychowawcze nie są realizowane na wniosek rodziców lub za zgodą rodziców. Są one konsekwencją przedstawienia przez rodziców w szkole orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka. To obowiązkowe zajęcia dla ucznia niepełnosprawnego.  

 

  1. Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej objęte jest ochroną danych osobowych ( wrażliwych).

 

§ 4

 

  1. Pomoc psychologiczno- pedagogiczną w Zespole organizuje dyrektor placówki.

 

  1. Pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole i placówce  udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści wykonujący w szkole i placówce zadania z zakresu pomocy, w szczególności : psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi, terapeuci pedagogiczni, zwani dalej „specjalistami”.

 

  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:
  • rodzicami uczniów,
  • poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi zwanymi dalej ,,poradniami”,
  •  placówkami doskonalenia nauczycieli,
  •  innymi przedszkolami, szkołami, placówkami,
  • organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

4. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole i placówce jest udzielana z inicjatywy:

  1. ucznia,
  2.  rodziców ucznia,
  3. dyrektora szkoły lub placówki,
  4. nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem,
  5. poradni,
  6. pomocy nauczyciela,
  7. asystenta nauczyciela lub asystenta wychowawcy świetlicy ,
  8. pracownika socjalnego,
  9. asystenta rodziny,
  10. kuratora sądowego,
  11. organizacji pozarządowej, innej instytucji lub podmiotu działających na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

 

§ 5

 

FORMY POMOCY

 

 

  1. W szkole pomoc psychologiczno – pedagogiczna  jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie:

 

  1. klas terapeutycznych;
  2. zajęć rozwijających uzdolnienia;
  3. zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;
  4. zajęć dydaktyczno- wyrównawczych;
  5. zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć                   o charakterze terapeutycznym,
  6. zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej,
  7.  zindywidualizowanej ścieżki kształcenia,
  8. porad i konsultacji;
  9. warsztatów.    

        2. W placówce  pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest udzielana  w trakcie bieżącej

       pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli, wychowawców  i    

       specjalistów,  a także w formie:

  1. zajęć rozwijających uzdolnienia,
  2. zajęć rozwijających umiejętność uczenia się,
  3.  zajęć korekcyjno – kompensacyjnych;
  4. zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne,
  5. zajęć o charakterze terapeutycznym,
  6.  zajęć logopedycznych,
  7. zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej,
  8. porad i konsultacji,warsztatów.

 

    1. W placówce pomoc psychologiczno -pedagogiczna jest udzielana rodzicom uczniów i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.

 

    1. Dyrektor placówki organizuje wspomaganie placówki w zakresie realizacji zadań z zakresu pomocy psychologiczno -pedagogicznej polegającej na zaplanowaniu i przeprowadzeniu działań mających na celu poprawę jakości udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

 

 

§ 6

 

ZAJĘCIA ORGANIZOWANE W PLACÓWCE

 

 

  1. Zajęcia rozwijające uzdolnienia organizuje się dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Liczba uczestników nie może przekraczać 8.

 

  1. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, a tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 5.

 

  1. Zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 4.

 

  1. Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne organizuje się dla uczniów przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10, chyba, że zwiększenie liczby uczestników jest uzasadnione potrzebami uczniów.

 

  1.  Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze organizuje się dla uczniów mających trudności w nauce, w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego. Liczba uczestników nie może przekraczać 8.
  2. Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się organizuje się dla uczniów w celu podnoszenia efektywności uczenia się. Liczba uczestników nie może przekraczać 8.

 

  1. Inne zajęcia o charakterze terapeutycznym organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi mających problem w funkcjonowaniu w przedszkolu lub szkole oraz aktywnym i pełnym uczestnictwem w życiu przedszkola i szkoły. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10.

 

  1. Zajęcia rozwijające uzdolnienia, zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz zajęcia specjalistyczne prowadzą nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć.

 

  1. Godzina zajęć: rozwijających uzdolnienia, korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, dydaktyczno-wyrównawczych, rozwijających umiejętności uczenia trwa 45 minut.  

 

  1. Dopuszcza się prowadzenie zajęć z pkt 9, w czasie dłuższym lun krótszym niż 45 minut, z zachowaniem ustalonego dla ucznia łącznego tygodniowego czasu tych zajęć, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami ucznia. 

 

§ 7

ZINDYWIDUALIZOWANA ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

 

  1. Zindywidualizowana  ścieżka kształcenia jest  organizowana dla uczniów, którzy mogą uczęszczać do szkoły, ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu wynikające w szczególności ze stanu zdrowia nie mogą realizować wszystkich zajęć edukacyjnych wspólnie z oddziałem szkolnym i wymagają dostosowania organizacji i procesu nauczania do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych.

 

  1. Zindywidualizowana ścieżka kształcenia obejmuje wszystkie zajęcia edukacyjne, które są realizowane:

a) wspólnie z oddziałem szkolnym oraz

b) indywidualnie z uczniem.

 

  1. Objęcie ucznia zindywidualizowaną ścieżką kształcenia  wymaga opinii publicznej poradni, z której wynika potrzeba objęcia ucznia pomocą w tej formie.

 

  1. Do wniosku o wydanie opinii, o której mowa w ust. 3, dołącza się dokumentację określającą:

a) trudności w funkcjonowaniu ucznia w szkole;

b) w przypadku ucznia obejmowanego zindywidualizowaną ścieżką ze względu na stan zdrowia – także wpływ przebiegu choroby na funkcjonowanie ucznia w szkole oraz ograniczenia w zakresie możliwości udziału ucznia w zajęciach  edukacyjnych wspólnie z oddziałem szkolnym;

c) w przypadku ucznia uczęszczającego do szkoły – także opinię nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, o funkcjonowaniu ucznia w szkole.

 

  1. Przed wydaniem opinii, o której mowa w ust. 3, publiczna poradnia we współpracy ze szkołą oraz rodzicami ucznia albo pełnoletnim uczniem przeprowadza analizę funkcjonowania ucznia uwzględniającą efekty udzielanej dotychczas przez szkołę pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

  1. Opinia, o której mowa w ust. 3, zawiera dane i informacje, o których mowa w przepisach w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych, a ponadto wskazuje:

a) zakres, w jakim uczeń może brać udział w zajęciach edukacyjnych wspólnie z oddziałem szkolnym;

b) zakres objęcia ucznia zindywidualizowaną ścieżką, nie dłuższy jednak niż rok szkolny;                    c) działania, jakie powinny być podjęte w celu usunięcia barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu  szkoły.

 

  1.  Uczeń objęty zindywidualizowaną ścieżką realizuje w danej szkole programy nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, w szczególności potrzeb wynikających ze stanu zdrowia.

 

  1. Na wniosek rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły ustala, z uwzględnieniem opinii, o której mowa w ust. 3, tygodniowy wymiar godzin zajęć edukacyjnych realizowanych indywidualnie z uczniem, uwzględniając konieczność realizacji przez ucznia  podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstawy programowej kształcenia w zawodach.

 

  1. Nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniem objętym zindywidualizowaną ścieżką kształcenia podejmują działania ukierunkowane na poprawę funkcjonowania ucznia w szkole.

 

  1.  Zindywidualizowanej ścieżki nie organizuje się dla:

a) uczniów objętych kształceniem specjalnym;

b) uczniów objętych indywidualnym .nauczaniem.

 

§ 8

 

KLASY TERAPEUTYCZNE 

 

 

  1. Klasy terapeutyczne organizuje się dla uczniów wymagających dostosowania organizacji i procesu nauczania oraz długotrwałej pomocy specjalistycznej z uwagi na trudności w funkcjonowaniu w szkole lub oddziale wynikające z zaburzeń rozwojowych lub ze stanu zdrowia, posiadających opinię poradni, z której wynika potrzeba objęcia ucznia pomocą w tej formie.

 

  1.  Nauczanie w klasach terapeutycznych jest prowadzone według realizowanych w danej szkole programów nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.

 

  1.  Liczba uczniów w klasie terapeutycznej nie może przekraczać 15.

 

  1.  Do klas terapeutycznych, za zgodą organu prowadzącego szkołę, w ramach posiadanych środków, mogą uczęszczać uczniowie innej szkoły,z uwzględnieniem przepisów dotyczących dowożenia uczniów do szkoły w związku z art.308 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe( Dz. U. Z 2017 r. poz. 60 i 946)”.

 

  1.  Nauka ucznia w klasie terapeutycznej trwa do czasu złagodzenia albo wyeliminowania trudności w funkcjonowaniu ucznia w szkole lub oddziale, stanowiących powód objęcia ucznia pomocą w tej formie.

 

 

§ 9

 

  1. Do zadań nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów w placówce należy w szczególności:

a) rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów;

b) określanie mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów;

c) rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie uczniów i ich uczestnictwo w życiu placówki;

d) podejmowanie działań sprzyjających rozwojowi kompetencji oraz potencjału uczniów w celu podnoszenia efektywności uczenia się i poprawy ich funkcjonowania;

e) współpraca z poradnią w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym.

 

  1. Nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści w placówce prowadzą w szczególności:

a) obserwację pedagogiczną w trakcie bieżącej pracy z uczniami mającą na celu rozpoznanie u uczniów:

- trudności w uczeniu się, a także potencjału ucznia i jego zainteresowań;

- szczególnych uzdolnień;

b) doradztwo edukacyjno- zawodowe.

 

  1. W przypadku stwierdzenia, że uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychoruchowe wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, nauczyciel, wychowawca lub specjalista  niezwłocznie udziela uczniowi tej pomocy w trakcie bieżącej pracy z uczniem i informują o tym wychowawcę klasy oraz dyrektora placówki.

 

  1. W przypadku stwierdzenia przez wychowawcę, nauczyciela, rodzica lub innych uprawnionych osób,  że dziecko wymaga objęcia pomocą psychologiczno -pedagogiczną, wnioskodawca składa wniosek  w sekretariacie placówki o objęcie ucznia pomocą                          ( załącznik nr 1).

 

  1. Rodzic obowiązkowo do wniosku załącza opinię lub orzeczenie z poradni, jeżeli uczeń posiada takie dokumenty.  

 

  1. Sekretariat  przyjmuje wniosek,  który potwierdza datą wpływu dokumentu. Kopię dokumentu przekazuje wychowawcy.

 

  1. Wychowawca podpisuje  kopię wniosku i przekazuje do pedagoga szkolnego.

 

  1. Wychowawca klasy lub dyrektor placówki, informuje innych nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w trakcie ich bieżącej pracy z uczniem, jeżeli stwierdzi taką potrzebę, oraz we współpracy z nauczycielami, wychowawcami grup wychowawczych oraz specjalistami planują i koordynują pomoc psychologiczno-pedagogiczną w ramach zintegrowanych działań nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów oraz bieżącej pracy z uczniem.

 

  1. W przypadku, gdy wychowawca uzna, że należy uczniowi zorganizować szkolną formę pomocy psychologiczno – pedagogicznej ( zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia rozwijające uzdolnienia), wychowawcza zasięga opinii nauczycieli uczących w klasie.  

 

  1. Po zasięgnięciu opinii nauczycieli uczących w danej klasie , wychowawca proponuje formy pomocy psychologiczno -pedagogicznej. Propozycje przedstawia dyrektorowi placówki.  

 

  1.  Dyrektor placówki ustala formy udzielanej pomocy, okres ich udzielania oraz wymiar godzin, w których poszczególne formy będą realizowane, biorąc pod uwagę wszystkie godziny, które w danym roku szkolnym mogą być przeznaczone na realizację tych form.

 

  1. O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno -pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w których poszczególne formy będą realizowane niezwłocznie zawiadamia się rodziców w formie pisemnej ( załącznik nr 3 ). Podpisany przez rodziców dokument przekazuje się dyrektorowi placówki.

 

  1. Rodzic ma prawo do odmowy świadczenia pomocy psychologiczno -pedagogicznej swojemu dziecku.  

 

  1. Wychowawca klasy jest koordynatorem wszelkich działań związanych z organizacją i świadczeniem pomocy psychologiczno -pedagogicznej swoich uczniów.

 

  1. Wychowawca klasy jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji dotyczącej pomocy psychologiczno -pedagogicznej dla każdego ucznia.

 

  1. Wychowawca z chwilą objęcia ucznia/dziecka pomocą psychologiczno -pedagogiczną  zakłada kartę pomocy psychologiczno – pedagogicznej (załącznik nr 4).

 

  1. Kartę pomocy psychologiczno -pedagogicznej  opracowuje się indywidualnie dla każdego dziecka.

 

  1. Karta pomocy psychologiczno- pedagogicznej przechowywana jest w indywidualnej teczce ucznia wraz z pozostałą dokumentacją. Indywidualna teczka ucznia znajduje się u wychowawcy klasy/ grupy.

 

  1. Wychowawca klasy na koniec roku szkolnego przekazuje pełną dokumentację dyrektorowi placówki. 

 

  1. Specjaliści, nauczyciele, wychowawcy  pracujący z dzieckiem po każdym semestrze                (w terminie określonym przez dyrektora) dokonują oceny efektywności udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia. Ocenę efektywności przekazują wychowawcy klasy (załącznik nr 5).

 

  1. W przypadku gdy z wniosków z oceny efektywności wynika, że mimo udzielanej pomocy  psychologiczno -pedagogicznej w placówce nie następuje  poprawa  funkcjonowania  ucznia, dyrektor placówki, za zgodą rodziców ucznia, występuje z wnioskiem do publicznej  poradni o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu ucznia.

 

  1. Wychowawcy po każdym semestrze (w terminie określonym przez dyrektora) sporządzają sprawozdanie wychowawcy z udzielanej pomocy psychologiczno -pedagogicznej i przekazują koordynatorowi. ( załącznik nr 6).

 

  1. Koordynator pomocy psychologiczno -pedagogicznej sporządza dwa razy do roku sprawozdanie z udzielanej w danym okresie pomocy, w terminie ustalonym przez dyrektora. Informacje zawarte w sprawozdaniu określa dyrektor.

 

  1. Każdy nauczyciel oraz specjalista zatrudniony w placówce ma obowiązek włączyć się w realizację zintegrowanych, wspólnie wypracowanych form i metod wspierania ucznia.

 

 

 

§ 10

ORGANIZACJA POMOCY PSYCHOLOGICZNO -PEDAGOGICZNEJ DLA UCZNIÓW Z ORZECZENIAMI

 

  1. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radostwie Średnim powołuje się Zespół ds. pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o niedostosowaniu społecznym lub zagrożeniu niedostosowaniem społecznym. 

 

  1. Zespół ds. pomocy psychologiczno -pedagogicznej powołuje  dyrektor placówki       (załącznik nr 2) i wyznacza osobę koordynującą pracę zespołu.

 

  1. W skład zespołu wchodzą: pedagog szkolny, jako główny koordynator pomocy psychologiczno – pedagogicznej w placówce, wychowawca jako koordynator pomocy psychologiczno-pedagogicznej swoich uczniów oraz  wszyscy nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniami.

 

  1. Dyrektor placówki może wyznaczyć inną osobę niż pedagog, której zadaniem będzie planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno -pedagogicznej.

 

  1. Pracę Zespoły koordynuje wychowawca klasy/grupy do której uczęszcza uczeń.

 

  1. O ustalonych dla dziecka/ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w jakim poszczególne formy będą realizowane, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego niezwłocznie, na piśmie informuje o tym rodziców dziecka/ucznia (załącznik nr 3).

 

  1. Specjaliści, nauczyciele, wychowawcy  pracujący z dzieckiem po każdym semestrze                     (w terminie określonym przez dyrektora) dokonują oceny efektywności udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia. Ocenę efektywności przekazują wychowawcy klasy. ( załącznik 5).

 

  1. Dla uczniów posiadających orzeczenie publicznej poradni psychologiczno -pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego, zespół na podstawie orzeczenia opracowuje Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny (IPET) na okres wskazany w orzeczeniu, nie dłużej jednak niż na etap edukacyjny. ( załącznik nr 7)

 

  1. Zespół opracowuje IPET po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia uwzględniając diagnozę i  wnioski sformułowane na jej podstawie oraz zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego we współpracy (w zależności od potrzeb) z poradnią psychologiczno -pedagogiczną.

 

  1. Opracowany IPET wychowawca klasy przekazuje do zatwierdzenia dyrektorowi placówki.

 

  1. Wychowawca klasy zapoznaje rodziców ucznia/prawnych opiekunów z programem – IPETem . Rodzice pisemnie potwierdzają zapoznanie się  z programem. 

 

  1. Zespół, co najmniej dwa razy w roku szkolnym, dokonuje okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonalna ucznia, uwzględniając ocenę efektywności pomocy psychologiczno -pedagogicznej udzielanej uczniowi oraz w miarę potrzeb dokonuje modyfikacji programu ( załącznik nr 8).

 

  1. Spotkania zespołu odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż dwa razy do roku.

 

  1. Spotkania zespołu zwołuje osoba koordynująca pracę zespołu -wychowawca klasy/grupy.

 

  1. Rodzice dziecka/ucznia mają prawo uczestniczyć w spotkaniach zespołu, a także w opracowaniu i modyfikacji programu oraz dokonaniu wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia. Wychowawca klasy – koordynator zawiadamia pisemnie rodziców o terminie każdego spotkania zespołu i o możliwości uczestnictwa w nim (załącznik nr 9).

 

  1. Rodzice ucznia, otrzymują  kopię programu oraz wielospecjalistycznej oceny. 

 

  1. W spotkaniach zespołu mogą także uczestniczyć: 

a) na wniosek dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – przedstawiciel poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, asystent lub pomoc nauczyciela;

b) na wniosek lub za zgodą rodziców ucznia – inne osoby, w szczególności lekarz, psycholog, pedagog, logopeda lub inny specjalista.

 

  1. Zespół protokołuje każde swoje spotkanie  (załącznik nr 10).

 

  1. Dokumentacja z posiedzeń Zespołu przechowywana jest w indywidualnych teczkach uczniów. 

 

  1. Osoby biorące udział w spotkaniu zespołu są zobowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na spotkaniach zespołu. 

 

  1. Nauczyciele pracujący z uczniem, dla którego został opracowany IPET mają obowiązek znać jego treść oraz stosować się do zawartych w nim zaleceń. 

 

                                                             

 

§ 11

Procedury udzielania i organizowania Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej w Zespole            Szkolno – Przedszkolnym w Radostowie Średnim wchodzą w życie z dniem …............…..........

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1                                                                         

                                                                                             ………..……………………………… 

                                                                                                              (data, miejscowość) 

……………………………………………….......

(imię i nazwisko wnioskodawcy )

 

                                                                                          Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

                                                                                             w Radostowie Średnim

 

WNIOSEK O OBJĘCIE DZIECKA/UCZNIA

POMOCĄ PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNĄ

W ZESPOLE SZKOLNO -PRZEDSZKOLNYM W RADOSTOWIE ŚREDNIM

 (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r.  w sprawie zasad udzielania i organizacji  pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.)

 

Imię i nazwisko dziecka/ucznia: ……………………………………………………………………….

Klasa/grupa : ………………………………………………………………………………

Data urodzenia: ……………………………………………………………………........ 

Zwracam się z prośbą o objęcie ………………................………………………............. pomocą                                                                                                         

                                                             (imię i nazwisko dziecka) 

psychologiczno-pedagogiczną w placówce, ze względu na zauważone u dziecka/ucznia trudności:…………………………………………………………………………………....................................... …………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………                                                                     

….......................                                                                                         ………………………

(data)                                                                                                     (podpis wychowawcy)

 

 

załącznik nr 2 

Zarządzenie nr …..

Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radstowie Średnim

z dnia………………………

 w sprawie powołania zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej  

 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, powołuję zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla:  ………………….........................................................……………….............………..,

na rok szkolny ………………………………

§ 1

  1. W skład zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej wchodzą:

a) ……………………………………………………. 

b) …………………………………………………….

c) …………………………………………………….

d) …………………………………………………….

e) oraz wszyscy nauczyciele uczący dziecko/ucznia.

 

  1. Koordynatorem zespołu zostaje: …………………………………….........................

 

§ 2

 

1. Organizację pracy zespołu oraz zakres zadań  zespołu określają Procedury udzielania                              i organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym                        w Radostowie średnim.  

§ 3

 

  1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

……………………………………………………..          

                                                                                             (data i podpis Dyrektora)

Załącznik nr 3               

…..........................................                                     Radostów,dn........................    (pieczęć placówki)

INFORMACJA DLA RODZICÓW / OPIEKUNÓW PRAWNYCH

            Pan / Pani …..........................................................................

(imię i nazwisko rodzica / opiekuna prawnego)

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Niniejszym informuję, że dla …....................................................................................

                                                                                  (imię i nazwisko ucznia)

zostały ustalone następujące formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która będzie realizowana w okresie …...................................................................................

l.p.

Forma pomocy pp

Wymiar tygodniowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…..................................................

(podpis dyrektora)         

Wyrażam zgodę / Nie wyrażam* zgody na udział mojego dziecka w wyżej wymienionych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

…................................................................

(podpis rodzica / opiekuna prawnego)

* niepotrzebne skreślić

załącznik nr 4

Karta pomocy psychologiczno -pedagogicznej dla ucznia

….....................................................kl....................................rok szkolny 2018/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 5

OCENA  EFEKTYWNOŚCI  POMOCY  PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ  UDZIELANEJ  UCZNIOWI

 

FORMA POMOCY PP  …....................................................................................................................

 

Imię i nazwisko ucznia  …...................................................................................................

 

Klasa …..............

 

Powód objęcia ucznia pomocą pp …................................................................................................................

 

 

Powód sporządzenia oceny efektywności (właściwe  zaznaczyć):

o   zakończenie  udzielania  określonej  formy  pomocy

o   podsumowanie  pomocy  udzielanej  w  okresie*

o   na  wniosek   (czyj ?)*

 

Liczba zajęć w w/w okresie.  Powód nieodbycia się zajęć. …..........................................................................

 

 

1. WIDOCZNE POSTĘPY

 

 

 

 

 

 

 

 

2. STAGNACJA/REGRES

 

 

 

 

 

 

 

3. WNIOSKI DO DALSZEJ PRACY Z UZWGLĘDNIENIEM KONTYNUACJI DANEJ FORMY POMOCY PP 

 

 

 

                                                                                                                                                                                           

 

 

                                                                                                                       …...................................................

 

*należy uzupełnić                                                                                                           (data, podpis nauczyciela)       

 

załącznik nr 6

 

SPRAWOZDANIE WYCHOWAWCY Z UDZIELANEJ 

POMOCY PSYCHOLOGICZNO -PEDAGOGICZNEJ

KLASA..................... ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 7

 

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO -TERAPEUTYCZNY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 8

 

Arkusz Wielospecjalistycznej Oceny Poziomu Funkcjonowania Ucznia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 9

                                      

Radostów , dn……………………………

………………………………………….

(imię i nazwisko rodziców/opiekunów prawnych)

 …………………………………………

(adres zamieszkania)  

 

 

ZAWIADOMIENIE RODZICÓW

o spotkaniu Zespołu ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej

 

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że w dniu ………….…………………., o godzinie…………………..  na terenie ZSP w Radostowie Średnim , …………………………………………., odbędzie się spotkanie zespołu nauczycieli i specjalistów, który dokona analizy potrzeb rozwojowych i edukacyjnych Państwa syna/córki …………………………………….................. Zapraszam do uczestniczenia w spotkaniu. 

Jeżeli nie będą Państwo mogli uczestniczyć w spotkaniu w tym dniu, wszystkie ustalenia przekazane zostaną Państwu przez wychowawcę klasy bądź listownie. 

 

                                                                                           Z wyrazami szacunku 

                                                                                       ………………………………………

                                                                                   (data i podpis dyrektora placówki)

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

 

 

Potwierdzam odbiór zawiadomienia o zebraniu zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla mojego syna/córki………………………….................. .

 

Radostów Średni, dnia…………………………   

                                                                                                                              

                                                                                        ……………………………………   

                                                                                  (czytelny podpis rodzica/prawnego opiekun)

załącznik nr 10

                                                                                               Radostów, dnia …..........................

 

PROTOKÓL

z posiedzenia ZESPOŁU ds. Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Radostowie Średnim

 

W dniu …................................odbyło się posiedzenie zespołu dla dziecka …......................................

       w składzie :

  1. .....................................................
  2. ......................................................
  3. …................................................

Podczas spotkania dokonano analizy następujących dokumentów / lub omówione zostały następujące problemy:

…........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Ustalenia zespołu:

…........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

                                                                                               Podpisy członków Zespołu:   

                                                                                             

                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROCEDURA ORGANIZOWANIA I UDZIELANIA

POMOCY PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ 

W ZESPOLE SZKOLNO- PRZEDSZKOLNYM

W RADOSTOWIE ŚREDNIM

Podstawa prawna

 

·         art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59).

·         art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943,z późn. zm.).

·         Rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

·         Rozporządzenia MEN z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

·          

·         Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

·          

·         Rozporządzenie MEN z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

      § 1

1.      W Zespole Szkolno - Przedszkolny w Radostowie Średnim organizuje się pomoc psychologiczno -pedagogiczną. Pomoc udzielana jest uczniom, rodzicom i nauczycielom.                                 

 

                                                                               § 2

 

1.      Pomoc psychologiczno - pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole i placówce  polega na rozpoznaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w szkole i placówce, w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz w środowisku społecznym.

 

2.      Potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno -pedagogiczną  w szkole wynika w szczególności :

1)  z niepełnosprawności,

2)  z niedostosowania społecznego,

3)  z zagrożenia niedostosowaniem społecznym,

4) z zaburzeń zachowania lub emocji,

5) ze szczególnych uzdolnień,

6) ze specyficznych trudności w uczeniu się,

7) z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych,

8) z choroby przewlekłej;

9) z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych,

10) z niepowodzeń edukacyjnych,

11) z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi,

12) z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

 

  1. Pomoc psychologiczno- pedagogiczna udzielana w szkole i placówce rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej uczniom.

§ 3

 

1.      Korzystanie z pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole i placówce  jest dobrowolne i nieodpłatne, wymaga zgody rodziców/opiekunów prawnych dziecka.

 

2.      Zajęcia rewalidacyjne oraz rewalidacyjno- wychowawcze nie są realizowane na wniosek rodziców lub za zgodą rodziców. Są one konsekwencją przedstawienia przez rodziców w szkole orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka. To obowiązkowe zajęcia dla ucznia niepełnosprawnego.  

 

3.      Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej objęte jest ochroną danych osobowych ( wrażliwych).

 

§ 4

 

1.      Pomoc psychologiczno- pedagogiczną w Zespole organizuje dyrektor placówki.

 

2.      Pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole i placówce  udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści wykonujący w szkole i placówce zadania z zakresu pomocy, w szczególności : psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi, terapeuci pedagogiczni, zwani dalej „specjalistami”.

 

3.      Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:

·         rodzicami uczniów,

·         poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi zwanymi dalej ,,poradniami”,

·          placówkami doskonalenia nauczycieli,

·          innymi przedszkolami, szkołami, placówkami,

·         organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

4. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole i placówce jest udzielana z inicjatywy:

a)      ucznia,

b)       rodziców ucznia,

c)      dyrektora szkoły lub placówki,

d)     nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem,

e)      poradni,

f)       pomocy nauczyciela,

g)      asystenta nauczyciela lub asystenta wychowawcy świetlicy ,

h)      pracownika socjalnego,

i)        asystenta rodziny,

j)        kuratora sądowego,

k)      organizacji pozarządowej, innej instytucji lub podmiotu działających na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

 

§ 5

 

FORMY POMOCY

 

 

  1. W szkole pomoc psychologiczno – pedagogiczna  jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie:

 

a)      klas terapeutycznych;

b)      zajęć rozwijających uzdolnienia;

c)      zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;

d)     zajęć dydaktyczno- wyrównawczych;

e)      zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć                   o charakterze terapeutycznym,

f)       zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej,

g)       zindywidualizowanej ścieżki kształcenia,

h)      porad i konsultacji;

i)        warsztatów.    

        2. W placówce  pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest udzielana  w trakcie bieżącej

       pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli, wychowawców  i    

       specjalistów,  a także w formie:

a)      zajęć rozwijających uzdolnienia,

b)      zajęć rozwijających umiejętność uczenia się,

c)       zajęć korekcyjno – kompensacyjnych;

d)      zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne,

e)      zajęć o charakterze terapeutycznym,

f)        zajęć logopedycznych,

g)      zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej,

h)      porad i konsultacji,warsztatów.

 

3.      W placówce pomoc psychologiczno -pedagogiczna jest udzielana rodzicom uczniów i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.

 

4.      Dyrektor placówki organizuje wspomaganie placówki w zakresie realizacji zadań z zakresu pomocy psychologiczno -pedagogicznej polegającej na zaplanowaniu i przeprowadzeniu działań mających na celu poprawę jakości udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

 

 

§ 6

 

ZAJĘCIA ORGANIZOWANE W PLACÓWCE

 

 

1.      Zajęcia rozwijające uzdolnienia organizuje się dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Liczba uczestników nie może przekraczać 8.

 

2.      Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, a tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 5.

 

3.      Zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 4.

 

4.      Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne organizuje się dla uczniów przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10, chyba, że zwiększenie liczby uczestników jest uzasadnione potrzebami uczniów.

 

5.       Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze organizuje się dla uczniów mających trudności w nauce, w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego. Liczba uczestników nie może przekraczać 8.

6.      Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się organizuje się dla uczniów w celu podnoszenia efektywności uczenia się. Liczba uczestników nie może przekraczać 8.

 

7.      Inne zajęcia o charakterze terapeutycznym organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi mających problem w funkcjonowaniu w przedszkolu lub szkole oraz aktywnym i pełnym uczestnictwem w życiu przedszkola i szkoły. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10.

 

8.      Zajęcia rozwijające uzdolnienia, zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz zajęcia specjalistyczne prowadzą nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć.

 

9.      Godzina zajęć: rozwijających uzdolnienia, korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, dydaktyczno-wyrównawczych, rozwijających umiejętności uczenia trwa 45 minut.  

 

10.  Dopuszcza się prowadzenie zajęć z pkt 9, w czasie dłuższym lun krótszym niż 45 minut, z zachowaniem ustalonego dla ucznia łącznego tygodniowego czasu tych zajęć, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami ucznia. 

 

§ 7

ZINDYWIDUALIZOWANA ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

 

1.      Zindywidualizowana  ścieżka kształcenia jest  organizowana dla uczniów, którzy mogą uczęszczać do szkoły, ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu wynikające w szczególności ze stanu zdrowia nie mogą realizować wszystkich zajęć edukacyjnych wspólnie z oddziałem szkolnym i wymagają dostosowania organizacji i procesu nauczania do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych.

 

2.      Zindywidualizowana ścieżka kształcenia obejmuje wszystkie zajęcia edukacyjne, które są realizowane:

a) wspólnie z oddziałem szkolnym oraz

b) indywidualnie z uczniem.

 

3.      Objęcie ucznia zindywidualizowaną ścieżką kształcenia  wymaga opinii publicznej poradni, z której wynika potrzeba objęcia ucznia pomocą w tej formie.

 

4.      Do wniosku o wydanie opinii, o której mowa w ust. 3, dołącza się dokumentację określającą:

a) trudności w funkcjonowaniu ucznia w szkole;

b) w przypadku ucznia obejmowanego zindywidualizowaną ścieżką ze względu na stan zdrowia – także wpływ przebiegu choroby na funkcjonowanie ucznia w szkole oraz ograniczenia w zakresie możliwości udziału ucznia w zajęciach  edukacyjnych wspólnie z oddziałem szkolnym;

c) w przypadku ucznia uczęszczającego do szkoły – także opinię nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, o funkcjonowaniu ucznia w szkole.

 

5.      Przed wydaniem opinii, o której mowa w ust. 3, publiczna poradnia we współpracy ze szkołą oraz rodzicami ucznia albo pełnoletnim uczniem przeprowadza analizę funkcjonowania ucznia uwzględniającą efekty udzielanej dotychczas przez szkołę pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

6.      Opinia, o której mowa w ust. 3, zawiera dane i informacje, o których mowa w przepisach w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych, a ponadto wskazuje:

a) zakres, w jakim uczeń może brać udział w zajęciach edukacyjnych wspólnie z oddziałem szkolnym;

b) zakres objęcia ucznia zindywidualizowaną ścieżką, nie dłuższy jednak niż rok szkolny;                    c) działania, jakie powinny być podjęte w celu usunięcia barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu  szkoły.

 

7.       Uczeń objęty zindywidualizowaną ścieżką realizuje w danej szkole programy nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, w szczególności potrzeb wynikających ze stanu zdrowia.

 

8.      Na wniosek rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły ustala, z uwzględnieniem opinii, o której mowa w ust. 3, tygodniowy wymiar godzin zajęć edukacyjnych realizowanych indywidualnie z uczniem, uwzględniając konieczność realizacji przez ucznia  podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstawy programowej kształcenia w zawodach.

 

9.      Nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniem objętym zindywidualizowaną ścieżką kształcenia podejmują działania ukierunkowane na poprawę funkcjonowania ucznia w szkole.

 

10.   Zindywidualizowanej ścieżki nie organizuje się dla:

a) uczniów objętych kształceniem specjalnym;

b) uczniów objętych indywidualnym .nauczaniem.

 

§ 8

 

KLASY TERAPEUTYCZNE 

 

 

1.      Klasy terapeutyczne organizuje się dla uczniów wymagających dostosowania organizacji i procesu nauczania oraz długotrwałej pomocy specjalistycznej z uwagi na trudności w funkcjonowaniu w szkole lub oddziale wynikające z zaburzeń rozwojowych lub ze stanu zdrowia, posiadających opinię poradni, z której wynika potrzeba objęcia ucznia pomocą w tej formie.

 

2.       Nauczanie w klasach terapeutycznych jest prowadzone według realizowanych w danej szkole programów nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.

 

3.       Liczba uczniów w klasie terapeutycznej nie może przekraczać 15.

 

4.       Do klas terapeutycznych, za zgodą organu prowadzącego szkołę, w ramach posiadanych środków, mogą uczęszczać uczniowie innej szkoły,z uwzględnieniem przepisów dotyczących dowożenia uczniów do szkoły w związku z art.308 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe( Dz. U. Z 2017 r. poz. 60 i 946)”.

 

5.       Nauka ucznia w klasie terapeutycznej trwa do czasu złagodzenia albo wyeliminowania trudności w funkcjonowaniu ucznia w szkole lub oddziale, stanowiących powód objęcia ucznia pomocą w tej formie.

 

 

§ 9

 

1.      Do zadań nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów w placówce należy w szczególności:

a) rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów;

b) określanie mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów;

c) rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie uczniów i ich uczestnictwo w życiu placówki;

d) podejmowanie działań sprzyjających rozwojowi kompetencji oraz potencjału uczniów w celu podnoszenia efektywności uczenia się i poprawy ich funkcjonowania;

e) współpraca z poradnią w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym.

 

2.      Nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści w placówce prowadzą w szczególności:

a) obserwację pedagogiczną w trakcie bieżącej pracy z uczniami mającą na celu rozpoznanie u uczniów:

- trudności w uczeniu się, a także potencjału ucznia i jego zainteresowań;

- szczególnych uzdolnień;

b) doradztwo edukacyjno- zawodowe.

 

3.      W przypadku stwierdzenia, że uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychoruchowe wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, nauczyciel, wychowawca lub specjalista  niezwłocznie udziela uczniowi tej pomocy w trakcie bieżącej pracy z uczniem i informują o tym wychowawcę klasy oraz dyrektora placówki.

 

4.      W przypadku stwierdzenia przez wychowawcę, nauczyciela, rodzica lub innych uprawnionych osób,  że dziecko wymaga objęcia pomocą psychologiczno -pedagogiczną, wnioskodawca składa wniosek  w sekretariacie placówki o objęcie ucznia pomocą                          ( załącznik nr 1).

 

5.      Rodzic obowiązkowo do wniosku załącza opinię lub orzeczenie z poradni, jeżeli uczeń posiada takie dokumenty.  

 

6.      Sekretariat  przyjmuje wniosek,  który potwierdza datą wpływu dokumentu. Kopię dokumentu przekazuje wychowawcy.

 

7.      Wychowawca podpisuje  kopię wniosku i przekazuje do pedagoga szkolnego.

 

8.      Wychowawca klasy lub dyrektor placówki, informuje innych nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w trakcie ich bieżącej pracy z uczniem, jeżeli stwierdzi taką potrzebę, oraz we współpracy z nauczycielami, wychowawcami grup wychowawczych oraz specjalistami planują i koordynują pomoc psychologiczno-pedagogiczną w ramach zintegrowanych działań nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów oraz bieżącej pracy z uczniem.

 

9.      W przypadku, gdy wychowawca uzna, że należy uczniowi zorganizować szkolną formę pomocy psychologiczno – pedagogicznej ( zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia rozwijające uzdolnienia), wychowawcza zasięga opinii nauczycieli uczących w klasie.  

 

10.  Po zasięgnięciu opinii nauczycieli uczących w danej klasie , wychowawca proponuje formy pomocy psychologiczno -pedagogicznej. Propozycje przedstawia dyrektorowi placówki.  

 

11.   Dyrektor placówki ustala formy udzielanej pomocy, okres ich udzielania oraz wymiar godzin, w których poszczególne formy będą realizowane, biorąc pod uwagę wszystkie godziny, które w danym roku szkolnym mogą być przeznaczone na realizację tych form.

 

12.  O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno -pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w których poszczególne formy będą realizowane niezwłocznie zawiadamia się rodziców w formie pisemnej ( załącznik nr 3 ). Podpisany przez rodziców dokument przekazuje się dyrektorowi placówki.

 

13.  Rodzic ma prawo do odmowy świadczenia pomocy psychologiczno -pedagogicznej swojemu dziecku.  

 

14.  Wychowawca klasy jest koordynatorem wszelkich działań związanych z organizacją i świadczeniem pomocy psychologiczno -pedagogicznej swoich uczniów.

 

15.  Wychowawca klasy jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji dotyczącej pomocy psychologiczno -pedagogicznej dla każdego ucznia.

 

16.  Wychowawca z chwilą objęcia ucznia/dziecka pomocą psychologiczno -pedagogiczną  zakłada kartę pomocy psychologiczno – pedagogicznej (załącznik nr 4).

 

17.  Kartę pomocy psychologiczno -pedagogicznej  opracowuje się indywidualnie dla każdego dziecka.

 

18.  Karta pomocy psychologiczno- pedagogicznej przechowywana jest w indywidualnej teczce ucznia wraz z pozostałą dokumentacją. Indywidualna teczka ucznia znajduje się u wychowawcy klasy/ grupy.

 

19.  Wychowawca klasy na koniec roku szkolnego przekazuje pełną dokumentację dyrektorowi placówki. 

 

20.  Specjaliści, nauczyciele, wychowawcy  pracujący z dzieckiem po każdym semestrze                (w terminie określonym przez dyrektora) dokonują oceny efektywności udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia. Ocenę efektywności przekazują wychowawcy klasy (załącznik nr 5).

 

21.  W przypadku gdy z wniosków z oceny efektywności wynika, że mimo udzielanej pomocy  psychologiczno -pedagogicznej w placówce nie następuje  poprawa  funkcjonowania  ucznia, dyrektor placówki, za zgodą rodziców ucznia, występuje z wnioskiem do publicznej  poradni o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu ucznia.

 

22.  Wychowawcy po każdym semestrze (w terminie określonym przez dyrektora) sporządzają sprawozdanie wychowawcy z udzielanej pomocy psychologiczno -pedagogicznej i przekazują koordynatorowi. ( załącznik nr 6).

 

23.  Koordynator pomocy psychologiczno -pedagogicznej sporządza dwa razy do roku sprawozdanie z udzielanej w danym okresie pomocy, w terminie ustalonym przez dyrektora. Informacje zawarte w sprawozdaniu określa dyrektor.

 

24.  Każdy nauczyciel oraz specjalista zatrudniony w placówce ma obowiązek włączyć się w realizację zintegrowanych, wspólnie wypracowanych form i metod wspierania ucznia.

 

 

 

§ 10

ORGANIZACJA POMOCY PSYCHOLOGICZNO -PEDAGOGICZNEJ DLA UCZNIÓW Z ORZECZENIAMI

 

1.      W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radostwie Średnim powołuje się Zespół ds. pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o niedostosowaniu społecznym lub zagrożeniu niedostosowaniem społecznym. 

 

2.      Zespół ds. pomocy psychologiczno -pedagogicznej powołuje  dyrektor placówki       (załącznik nr 2) i wyznacza osobę koordynującą pracę zespołu.

 

3.      W skład zespołu wchodzą: pedagog szkolny, jako główny koordynator pomocy psychologiczno – pedagogicznej w placówce, wychowawca jako koordynator pomocy psychologiczno-pedagogicznej swoich uczniów oraz  wszyscy nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniami.

 

4.      Dyrektor placówki może wyznaczyć inną osobę niż pedagog, której zadaniem będzie planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno -pedagogicznej.

 

5.      Pracę Zespoły koordynuje wychowawca klasy/grupy do której uczęszcza uczeń.

 

6.      O ustalonych dla dziecka/ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w jakim poszczególne formy będą realizowane, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego niezwłocznie, na piśmie informuje o tym rodziców dziecka/ucznia (załącznik nr 3).

 

7.      Specjaliści, nauczyciele, wychowawcy  pracujący z dzieckiem po każdym semestrze                     (w terminie określonym przez dyrektora) dokonują oceny efektywności udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia. Ocenę efektywności przekazują wychowawcy klasy. ( załącznik 5).

 

8.      Dla uczniów posiadających orzeczenie publicznej poradni psychologiczno -pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego, zespół na podstawie orzeczenia opracowuje Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny (IPET) na okres wskazany w orzeczeniu, nie dłużej jednak niż na etap edukacyjny. ( załącznik nr 7)

 

9.      Zespół opracowuje IPET po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia uwzględniając diagnozę i  wnioski sformułowane na jej podstawie oraz zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego we współpracy (w zależności od potrzeb) z poradnią psychologiczno -pedagogiczną.

 

  1. Opracowany IPET wychowawca klasy przekazuje do zatwierdzenia dyrektorowi placówki.

 

  1. Wychowawca klasy zapoznaje rodziców ucznia/prawnych opiekunów z programem – IPETem . Rodzice pisemnie potwierdzają zapoznanie się  z programem. 

 

12.  Zespół, co najmniej dwa razy w roku szkolnym, dokonuje okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonalna ucznia, uwzględniając ocenę efektywności pomocy psychologiczno -pedagogicznej udzielanej uczniowi oraz w miarę potrzeb dokonuje modyfikacji programu ( załącznik nr 8).

 

13.  Spotkania zespołu odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż dwa razy do roku.

 

14.  Spotkania zespołu zwołuje osoba koordynująca pracę zespołu -wychowawca klasy/grupy.

 

15.  Rodzice dziecka/ucznia mają prawo uczestniczyć w spotkaniach zespołu, a także w opracowaniu i modyfikacji programu oraz dokonaniu wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia. Wychowawca klasy – koordynator zawiadamia pisemnie rodziców o terminie każdego spotkania zespołu i o możliwości uczestnictwa w nim (załącznik nr 9).

 

16.  Rodzice ucznia, otrzymują  kopię programu oraz wielospecjalistycznej oceny. 

 

17.  W spotkaniach zespołu mogą także uczestniczyć: 

a) na wniosek dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – przedstawiciel poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, asystent lub pomoc nauczyciela;

b) na wniosek lub za zgodą rodziców ucznia – inne osoby, w szczególności lekarz, psycholog, pedagog, logopeda lub inny specjalista.

 

18.  Zespół protokołuje każde swoje spotkanie  (załącznik nr 10).

 

19.  Dokumentacja z posiedzeń Zespołu przechowywana jest w indywidualnych teczkach uczniów. 

 

20.  Osoby biorące udział w spotkaniu zespołu są zobowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na spotkaniach zespołu. 

 

21.  Nauczyciele pracujący z uczniem, dla którego został opracowany IPET mają obowiązek znać jego treść oraz stosować się do zawartych w nim zaleceń. 

 

                                                             

 

§ 11

Procedury udzielania i organizowania Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej w Zespole            Szkolno – Przedszkolnym w Radostowie Średnim wchodzą w życie z dniem …............…..........

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1                                                                         

                                                                                             ………..……………………………… 

                                                                                                              (data, miejscowość) 

……………………………………………….......

(imię i nazwisko wnioskodawcy )

 

                                                                                          Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

                                                                                             w Radostowie Średnim

 

WNIOSEK O OBJĘCIE DZIECKA/UCZNIA

POMOCĄ PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNĄ

W ZESPOLE SZKOLNO -PRZEDSZKOLNYM W RADOSTOWIE ŚREDNIM

 (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r.  w sprawie zasad udzielania i organizacji  pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.)

 

Imię i nazwisko dziecka/ucznia: ……………………………………………………………………….

Klasa/grupa : ………………………………………………………………………………

Data urodzenia: ……………………………………………………………………........ 

Zwracam się z prośbą o objęcie ………………................………………………............. pomocą                                                                                                         

                                                             (imię i nazwisko dziecka) 

psychologiczno-pedagogiczną w placówce, ze względu na zauważone u dziecka/ucznia trudności:…………………………………………………………………………………....................................... …………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………                                                                     

….......................                                                                                         ………………………

(data)                                                                                                     (podpis wychowawcy)

 

 

załącznik nr 2 

Zarządzenie nr …..

Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radstowie Średnim

z dnia………………………

 w sprawie powołania zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej  

 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, powołuję zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla:  ………………….........................................................……………….............………..,

na rok szkolny ………………………………

§ 1

  1. W skład zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej wchodzą:

a) ……………………………………………………. 

b) …………………………………………………….

c) …………………………………………………….

d) …………………………………………………….

e) oraz wszyscy nauczyciele uczący dziecko/ucznia.

 

  1. Koordynatorem zespołu zostaje: …………………………………….........................

 

§ 2

 

1. Organizację pracy zespołu oraz zakres zadań  zespołu określają Procedury udzielania                              i organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym                        w Radostowie średnim.  

§ 3

 

  1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

……………………………………………………..          

                                                                                             (data i podpis Dyrektora)

Załącznik nr 3               

…..........................................                                     Radostów,dn........................    (pieczęć placówki)

INFORMACJA DLA RODZICÓW / OPIEKUNÓW PRAWNYCH

            Pan / Pani …..........................................................................

(imię i nazwisko rodzica / opiekuna prawnego)

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Niniejszym informuję, że dla …....................................................................................

                                                                                  (imię i nazwisko ucznia)

zostały ustalone następujące formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która będzie realizowana w okresie …...................................................................................

l.p.

Forma pomocy pp

Wymiar tygodniowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…..................................................

(podpis dyrektora)         

Wyrażam zgodę / Nie wyrażam* zgody na udział mojego dziecka w wyżej wymienionych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

…................................................................

(podpis rodzica / opiekuna prawnego)

* niepotrzebne skreślić

załącznik nr 4

Karta pomocy psychologiczno -pedagogicznej dla ucznia

….....................................................kl....................................rok szkolny 2018/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 5

OCENA  EFEKTYWNOŚCI  POMOCY  PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ  UDZIELANEJ  UCZNIOWI

 

FORMA POMOCY PP  …....................................................................................................................

 

Imię i nazwisko ucznia  …...................................................................................................

 

Klasa …..............

 

Powód objęcia ucznia pomocą pp …................................................................................................................

 

 

Powód sporządzenia oceny efektywności (właściwe  zaznaczyć):

o   zakończenie  udzielania  określonej  formy  pomocy

o   podsumowanie  pomocy  udzielanej  w  okresie*

o   na  wniosek   (czyj ?)*

 

Liczba zajęć w w/w okresie.  Powód nieodbycia się zajęć. …..........................................................................

 

 

1. WIDOCZNE POSTĘPY

 

 

 

 

 

 

 

 

2. STAGNACJA/REGRES

 

 

 

 

 

 

 

3. WNIOSKI DO DALSZEJ PRACY Z UZWGLĘDNIENIEM KONTYNUACJI DANEJ FORMY POMOCY PP 

 

 

 

                                                                                                                                                                                           

 

 

                                                                                                                       …...................................................

 

*należy uzupełnić                                                                                                           (data, podpis nauczyciela)       

 

załącznik nr 6

 

SPRAWOZDANIE WYCHOWAWCY Z UDZIELANEJ 

POMOCY PSYCHOLOGICZNO -PEDAGOGICZNEJ

KLASA..................... ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 7

 

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO -TERAPEUTYCZNY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 8

 

Arkusz Wielospecjalistycznej Oceny Poziomu Funkcjonowania Ucznia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

załącznik nr 9

                                      

Radostów , dn……………………………

………………………………………….

(imię i nazwisko rodziców/opiekunów prawnych)

 …………………………………………

(adres zamieszkania)  

 

 

ZAWIADOMIENIE RODZICÓW

o spotkaniu Zespołu ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej

 

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że w dniu ………….…………………., o godzinie…………………..  na terenie ZSP w Radostowie Średnim , …………………………………………., odbędzie się spotkanie zespołu nauczycieli i specjalistów, który dokona analizy potrzeb rozwojowych i edukacyjnych Państwa syna/córki …………………………………….................. Zapraszam do uczestniczenia w spotkaniu. 

Jeżeli nie będą Państwo mogli uczestniczyć w spotkaniu w tym dniu, wszystkie ustalenia przekazane zostaną Państwu przez wychowawcę klasy bądź listownie. 

 

                                                                                           Z wyrazami szacunku 

                                                                                       ………………………………………

                                                                                   (data i podpis dyrektora placówki)

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

 

 

Potwierdzam odbiór zawiadomienia o zebraniu zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla mojego syna/córki………………………….................. .

 

Radostów Średni, dnia…………………………   

                                                                                                                              

                                                                                        ……………………………………   

                                                                                  (czytelny podpis rodzica/prawnego opiekun)

załącznik nr 10

                                                                                               Radostów, dnia …..........................

 

PROTOKÓL

z posiedzenia ZESPOŁU ds. Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Radostowie Średnim

 

W dniu …................................odbyło się posiedzenie zespołu dla dziecka …......................................

       w składzie :

1.      .....................................................

2.      ......................................................

3.      …................................................

Podczas spotkania dokonano analizy następujących dokumentów / lub omówione zostały następujące problemy:

…........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Ustalenia zespołu:

…........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

                                                                                               Podpisy członków Zespołu:   

                                                                                             

                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W RADOSTOWIE ŚREDNIM
    Radostów Średni 54
    59-800 Lubań
    woj. dolnośląskie
  • 75/722 19 86
    fax:75/722 19 86
    dyr mgr DOROTA BLIŹNIEC

Galeria zdjęć