DOPALACZE – CO KAŻDY RODZIC WIEDZIEĆ POWINIEN
Od stycznia do maja 2015 r. do szpitali w całej Polsce trafiła 2185 osób zatrutych dopalaczami. W czasie wakacji liczba ta wzrosła lawinowo, ze względu na zaostrzenie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która rozszerzyła listę zakazanych substancji psychoaktywnych o 114 pozycji. Handlarze zaczęli więc pozbywać zapasów nielegalnych specyfików, sprzedając je już za kilka złotych. W konsekwencji po dopalacze sięgnęły osoby, których wcześniej nie było stać na zakup tradycyjnych narkotyków. Tymczasem badania wykazały, że syntetyczne substancje psychoaktywne używane do produkcji dopalaczy działają do 800 razy mocniej. Choć skutki ich długotrwałego używania nie zostały jeszcze zbadane, zażywanie dopalaczy jest śmiertelnie niebezpieczne, od przyspieszonej pracy serca, podwyższonego ciśnienia tętniczego, gorączki, drgawek, halucynacji i wzmożonej agresji po psychozę schizofreniczną, bezdech i nagłą śmierć.
CZYM SĄ DOPALACZE?
Tańsza, syntetyczna, łatwo dostępna i groźniejsza wersja tradycyjnych narkotyków, tj. marihuana czy amfetamina. Oficjalnie, aby ominąć prawo, sprzedawane jako „produkty kolekcjonerskie”, „rozpałka do grilla”, czy „nawóz do roślin” pod nazwą m.in. Mocarz, Amphibia, Amulet, Cząstka Boga, Kosiarz, itp. Skład chemiczny dopalaczy stale się zmienia, co bardzo utrudnia lekarzom uratowanie zatrutej tymi substancjami osoby. W jednym z obecnych na polskim rynku dopalaczy odkryto trutkę na szczury, a w innym zmielone szkło ze świetlówek, by poprzez skaleczenia w śluzówce nosa specyfik szybciej wchłaniał się do organizmu.
GDZIE MOŻNA JE NABYĆ?
Zakup dopalaczy nie jest skomplikowany. Można je znaleźć w salonach gier, sklepach z upominkami, sklepach dla kolekcjonerów, czasem nawet w kioskach z prasą. Można je kupić przez polskojęzyczne, zarejestrowane za granicą, sklepy internetowe, które oferują sprzedaż dopalaczy pod innymi nazwami, np. jako sole kąpielowe czy mieszanki ziół.
SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE
Typowymi objawami zażycia dopalaczy jest skrajne pobudzenie, agresywne zachowanie, brak logicznego kontaktu z otoczeniem, krzyk i szarpanie się, przyspieszona praca serca, nadciśnienie, gorączka, brak apetytu, brak snu, nienaturalnie dobry nastrój, niepokój, lęk. Alarmujące jest znalezienie woreczków z suszem, białego proszku, pigułek nieznanego pochodzenia, kryształków.
NIEKTÓRE GROŹNE SUBSTANCJE UŻYWANE W DOPALACZACH:
UR-144 – związek kilkaset razy groźniejszy od marihuany;
GBL – składnik środka do mycia felg samochodowych, prekursor tabletki gwałtu. W połączeniu z alkoholem może prowadzić do zatrzymania oddechu i śmierci;
MABP- bufedron, sprzedawany w formie kryształków, poprawia nastrój, tłumi apetyt, zaburza prace serca, wzmaga stany lękowe.
Szałwia wieszcza- w postaci suszu, wywołuje silne halucynacje, pozbawia kontroli nad zachowaniem, uszkadza system nerwowy.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY? Najważniejsze numery telefonów:
800 060 800 – bezpłatna całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego;
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (www.116111.pl);
800 100 100 – telefon zaufania dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci;
800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Opracowała K. Kempa-Kujawa na podstawie artykułu M. Nowika w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.