ZIEMIA LUBAŃSKA

(GM.LUBAŃ) 20 grudnia 2013 roku z inicjatywy Rady Rodziców przy współpracy z dyrektor Katarzyną Kempą-Kujawą i nauczycielami w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radostowie Średnim odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie, na które zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy wsi. Nie mogło zabraknąć także wójta Zbigniewa Hercunia.
- Przygotowaliśmy sporo atrakcji. Przede wszystkim uczniowie z klas młodszych przygotowali wzruszające przedstawienie jasełkowe, które przybliżyło wszystkim ducha Bożego Narodzenia - mówi Katarzyna Kępa-Kujawa. - Goście przybyli licznie. Nie zawiodły także „Marysieńki”, które pojawiły się, by wspólnie śpiewać piękne kolędy i pastorałki.
Podczas wigilijnego szkolnego spotkania kolędy wygrywały na swoich fletach dziewczęta ze szkolnego koła muzycznego. Były to te same uczennice, które 15 grudnia zwyciężyły w IV Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Nawojowie Łużyckim. Kolejną atrakcją było ubieranie choinki na placu przed szkołą oraz przygotowany przez dzieci i nauczycieli świąteczny kiermasz. Po strawie duchowej nadszedł czas na posiłek dla ciała.
- Pogoda dopisała, więc zapłonęło ognisko, piekły się kiełbaski, zajadaliśmy też pyszne ciasta upieczone przez mamy naszych uczniów, a dla zmarzniętych nie brakowało ciepłych napojów – relacjonuje dyrektor szkoły w Radostowie. - Przy muzycznym wsparciu scholi śpiewaliśmy kolędy, a na zakończenie spotkania zapaliliśmy zimne ognie i zaśpiewaliśmy "Przekażmy sobie znak pokoju".
(ag)

życzenia ZL.jpgZ dnia: 2013-11-21, Przypisany do: Bieżący NumerOkiem felietonistyNr 22(477)

Niepodległość dla najmłodszych

zl.luban24.pl - Ziemia Lubanska - Powiat Luban

(GM.LUBAŃ) Jak co roku, 11. listopada Polacy uroczyście świętowali rocznicę odzyskania niepodległości. Od tego najważniejszego dla naszego państwa wydarzenia minęło w tym roku 95 lat. [podziel]
W niepodległej Polsce wychowało się już kilka pokoleń, coraz trudniej więc uświadomić dzieciom i młodzieży, że za wolność musieli walczyć i często poświęcić życie nasi przodkowie. Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radostowie stanęli jednak na wysokości zadania i przygotowali przepiękną uroczystość, podczas której mieliśmy przyjemność zapoznać się z poruszającą prezentacją multimedialną na temat I wojny światowej, poświęcenia żołnierzy i cywilów biorących udział w walkach o wolność. Następnie wszystkie klasy szkoły podstawowej brały udział w konkursie wiedzy dotyczącym Odzyskania Niepodległości. Każda klasa wybierała 1 reprezentanta, który na podstawie informacji przedstawionych we wcześniejszej prezentacji, odpowiadał na pytania. Na zakończenie uczniowie odśpiewali przygotowane wcześniej pieśni patriotyczne.
- W ramach obchodów 95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości dzieci z klas młodszych wzięły udział w specjalnych zajęciach przygotowanych na podstawie materiałów z portalu "Mieszkańcy spod Jedenastki, czyli o niepodległości dla Najmłodszych" ze strony internetowej skierowanej dla nauczycieli i uczniów z klas I-III – podsumowuje dyrektor Katarzyna Kempa-Kujawa. - Dzieci mogły obejrzeć specjalnie do nich skierowany, symboliczny film animowany, którego bohaterowie odzyskują wolność. Następnie wykonywały różnorodne zadania, których tematem były symbole narodowe, patriotyzm i niepodległości, podany jednak w dostępny i zrozumiały dla dzieci sposób.
(IW)

Z dnia: 2013-11-21, Przypisany do: Bieżący NumerSerwis informacyjnyNr 22(477)

Nie pozwólmy zapomnieć...

zl.luban24.pl - Ziemia Lubanska - Powiat Luban

(GM.LUBAŃ) Pozytywnych wzorców i zachowań warto uczyć już od najmłodszych lat. Obowiązkiem dorosłych jest przekazywanie najmłodszemu pokoleniu tradycji i kultury polskiego narodu. Dlatego w okresie poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych wychowawcy i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Radostowie od lat zabierają swoich uczniów na pobliski cmentarz, gdzie wspólnie porządkują Grób Nieznanego Żołnierza i zapalają symboliczny znicz. [podziel] Wspólną modlitwą starają się ocalić od zapomnienia istnienia tych, którzy nigdy nie odnaleźli swej drogi do domu.
- W tym roku wizyta na cmentarzu miała szczególny charakter, ponieważ po raz pierwszy tamtejsze groby odwiedziły przedszkolaki – mówi dyrektor Katarzyna Kempa-Kujawa. – Od 1 września tego roku uczęszczają one do Samorządowego Przedszkola w Radostowie Średnim. Wraz ze swoimi opiekunkami maluchy złożyły na Grobie Nieznanego Żołnierza przygotowaną specjalnie w tym celu wiązankę i zapaliły znicz. Była to bardzo wzruszająca chwila i, choć niektóre dzieci dopiero niedawno skończyły 3 lata, to mamy nadzieję, że pozostanie w ich pamięci na długo.
I właśnie tak uczy się dzieci wrażliwości i szacunku do ludzi, którzy są, ale też tych, których już nie ma wśród żyjących. Na pewno wszystko to zaprocentuje w przyszłości.
(ag)