Nawigacja

KALENDARZ SZKOLNY NA ROK 2023/24 Ubezpieczenie Szkolne 2023/24 REGULAMIN FUNKCJONOWANIA MONITORINGU WIZYJNEGO  W ZESPOLNE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W RADOSTOWIE ŚREDNIM                                                                       POMOC PSYCH.-PED. ZASADY KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW ZASADY PŁATNOŚCI ZA ZNISZCZONE PODRĘCZNIKI TERMINY ZEBRAŃ ŚWIETLICA WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW DOT. WSPÓLNEGO CZYTANIA POLECANE STRONY INTERNETOWE JAK ZAŁOŻYĆ KONTROLĘ RODZICIELSKĄ NA KOMPUTERZE? DOPALACZE PORADY DLA RODZICÓW RECEPTA NA PRYMUSA GODZINY KONSULTACJI NAUCZYCIELI Z RODZICAMI 2023/24

POLITYKA PRYWATNOŚCI

RECEPTA NA PRYMUSA

RECEPTA NA PRYMUSA na podstawie „Newsweek Polska” 36/2014

 

DŁUGI I SPOKOJNY SEN

Niedobór snu powoduje kłopoty z koncentracją, a osoby niewyspane zapamiętują o 10 % i mniej niż te, które maja za sobą dobrze przespaną noc. U osób niewyspanych tworzy się mniej połączeń nerwowych, a to utrudnia zapamiętywanie i przywoływanie z pamięci zdobytej wiedzy.

 

LEKCJE MUZYKI I NAUKA GRY NA INSTRUMENCIE

 

Po dwóch latach zajęć umuzykalniających dzieci lepiej czytają i łatwiej się wysławiają. Dzieci, które uczą się gry na instrumencie szybciej uczą się pisać, czytać, lepiej radzą sobie z zadaniami matematycznymi i mają wyższy iloraz inteligencji.

 

Najlepiej rozpocząć edukację muzyczną zanim dziecko skończy 7 rok życia.

 

SZACHY

 

Szachy, podobnie jak gra na instrumencie, uczą podejmowania decyzji i planowania, poprawiają koncentrację i uczą cierpliwości, czyli cechy, które są potrzebne do nauki.

 

ZAJĘCIA SPORTOWE

 

Nawet najmniejsza porcja ruchu zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, przez co zwiększa się potencjał mózgu w zakresie zapamiętywania. Pod wpływem ruchu w mózgu powstają również nowe komórki nerwowe. Już po 20-min. treningu ludzie są w stanie zapamiętać o 20 % słów więcej niż przed ćwiczeniami.

 

DIETA

Mózg nie będzie działać dobrze, jeśli nie dostanie solidnej porcji tlenu i składników odżywczych. Podstawą jest śniadanie zjedzone w domu, a nie w drodze do szkoły. Chude mięso, sery, produkty zawierające błonnik, np. płatki zbożowe, warzywa i owoce, szczególnie suszone, dają mózgowi niezbędną energię.

 

NAWODNIENIE

Dziecko potrzebuje od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. W odwodnionym organizmie dochodzi do zagęszczenie płynu mózgowo-rdzeniowego. Dziecko skarży się wtedy na bóle głowy, a jego mózg gorzej pracuje.

 

NIE DLA JEDZENIA TYPU „FAST FOOD”

Dzieci, które były karmione piersią, a potem zdrowo się odżywiały miały w wieku 8 lat wskaźnik IQ wyższy średnio o 2 pkt niż maluchy karmione słodyczami i napojami gazowanymi.

 

SŁODKA NAGRODA

 

Mózg jednak lubi słodycze. Dostarczają mu bowiem glukozy, niezbędnej do pracy, a dziecku potrzebnej do nauki. Dlatego raz na jakiś czas warto nagrodzić dziecko ulubionym przysmakiem, ale lepiej zrobić to podczas nauki, niż po jej zakończeniu.

 

POCHWAŁA ZA PRACOWITOŚĆ

 

Nagradzać należy także pochwałami, ale trzeba to robić umiejętnie. Chwalić pracowitość, bo tu dziecko widzi swój wpływ, a nie talent, czy inteligencję, bo to cechy wrodzone. Zdania takie jak: „Naprawdę musiałeś się mocno postarać”, „Dobra robota”, pomagają znieść porażkę i motywują do pracy i kolejnego wysiłku.

 

Dzieci regularnie chwalone za wysiłek rozwiązują o 50-60% więcej trudnych zagadek niż chwalone za inteligencję, bardziej się starają, próbują nowych rozwiązań i strategii, podejmują wyzwania, a jeśli nawet im się nie udaje, nie tracą zapału. (dyr)

Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W RADOSTOWIE ŚREDNIM
    Radostów Średni 54
    59-800 Lubań
    woj. dolnośląskie
  • 75/722 19 86
    fax:75/722 19 86
    dyr mgr DOROTA BLIŹNIEC

Galeria zdjęć